Кафето – любима напитка по цял свят. Удивителна статистика показва, че годишно се консумират по 400 милиарда чаши кафе. Въпреки че разпространението му се корени в колониалната епоха, Югоизточна Азия е превърнала кафето във форма на културно изкуство, смесвайки местни вкусове, техники и традиции за приготвяне на уникални пивоварни напитки. Нека заедно разгледаме някои от най-емблематичните и интересни азиатски кафе напитки.
Kopi Luwak
Kopi Luwak се откроява с интригуващия си произход – това е кафе на зърна, събрано от изпражненията на цибетки, които консумират узрели кафени череши. Изненадващо, но този особен процес не разваля вкуса на кафето, а напротив, дори го подобрява. Горчивината му намалява, а когато се изпече, естественият му аромат се увеличава.
Kopi Luwak е открито от колониална Индонезия, когато местните жители, на които е било забранено да опитват култивираното в Холандия кафе, откриват усвоените зърна в изпражненията на цибетките и започват да ги използват за приготвяне на своя напитка. Много хора твърдят, че тя има дори по-добър вкус от традиционното кафе. Днес смелият и различен вкус на Kopi Luwak може да се намери на цена, достигаща до 500 долара за килограм. Много хора обаче са склонни да я заплатят, за да опитат този рядък деликатес.
Kopi Gu You от Сингапур или бронирано кафе
Известно на Запад като Бронирано кафе, масленото кафе произхожда от Сингапур. Наричано на местно ниво Kopi Gu You, то се прави чрез добавяне на щедра доза масло към кафето, създавайки гладко, карамелено богатство. Тази кремообразна добавка смекчава горчивината на напитката, като същевременно осигурява допълнителна доза енергия от мазнините и протеините. Сладко, ароматно и кадифено, това е една любима напитка на мнозина.
Бяло кафе от Ипо
Сгушен в централната част на полуостров Малайзия, град Ипо е известен със своите спокойни пейзажи, изискана кухня и емблематичното си бяло кафе. Името на напитката произлиза от стила ѝ на приготвяне, при който зърната се пекат с маргарин на слаб огън, за да се запазят естествените им вкусове, като същевременно се постигне лек оттенък.
Този прецизен метод на приготвяне подобрява по-малко ароматните зърна Робуста, които обикновено се отглеждат в региона. Когато е подсладено с кондензирано мляко, то се превръща в кремообразно удоволствие, което омагьосва.
Хайнанско кафе
Хайнанското кафе, също произлизащо от Малайзия, е въведено от китайски имигранти от остров Хайнан по време на британския колониален период. За разлика от традиционното печене, зърната се пекат и след това се запържват с масло, царевица и сусам в уок тиган. Този процес им придава орехов аромат, нежни карамелени нотки и нотка на сладост. Зърната се смилат фино, варят се в платнен филтър и многократно се прецеждат за добиване на по-богат, дълбок вкус.
Виетнамско капково кафе
Виетнамската кафе култура е широко повлияна от френския колониализъм. Влияние за нея има и Phin – малка филтърна чаша от неръждаема стомана, която пресова смлени кафени зърна, докато напитката се вари в гореща вода. Филтърната мрежа на дъното на Phin капе бавно кафето в чашата, от което произлиза и наименованието му.
Тайландско студено кафе Oliang
В Тайланд Oliang – което се превежда като „студено кафе“ – е повече от просто кафе. Зърната за него се пекат заедно със соя, царевица, ориз и сусам, за да се създаде уникална смес от вкусове. Смляната смес се накисва в гореща вода с помощта на цедка, подобна на чорап, а резултатът е тъмна и ароматна напитка, често гарнирана с кардамон за пикантна сладост, която балансира естествената ѝ горчивина. Сервира се върху лед, със или без мляко.
Кои от тези азиатски кафе напитки ви се струват най-интересни?