Независимо дали започваш всеки ден с чаша кафе или се наслаждаващ на горещата напитка само тогава, когато имаш нужда от малко допълнителна енергия, всички знаем какви са ползите от кофеина и как ни помага той. Колко обаче знаеш за ефектите му върху тялото, за предполагаемите му негативни ефекти и за това как той влияе върху ежедневието ни? Съществуват различни митове за кафето, в които много от нас вярват, но те не са задължително верни.
В тази статия ще разгледаме 7 от най-популярните митове за кафето и ще разкрием истината зад тях. Да започваме!
Кафето причинява безсъние
Всички знаем, че кофеинът е стимулант на централната нервна система. Това е и една от причините много хора да започнат да пият кафе – свойства му да повишава енергията и настроението, ободрявайки цялото тяло. Но може ли тази напитка наистина да причини безсъние?
Истината се крие в количеството кофеин, което приемаме дневно.
Освен в кафето, кофеинът се съдържа и в шоколада, чая, безалкохолните и енергийни напитки. Прекомерната консумация на подобни продукти, особено и в късните часове на ден, може да намали желанието за сън и да поддържа организма буден по-дълго време. Ако обаче следим приема си на кофеин и не надвишаваме препоръчителната дневна доза (от 400 милиграма кофеин), то организмът ни ще работи нормално и сънят ни ще бъде здрав и пълноценен. Нека не забравяме, че на всички хубави неща трябва да се наслаждаваме умерено и с внимание.
Кафето дехидратира организма
Въпреки че кафето има диуретичен ефект и кара тялото да отделя повече урина, то далеч няма свойствата да дехидратира организма. Този ефект е твърде лек, за да причини сериозно обезводняване, особено при хора, които често консумират напитката и тялото им е свикнало с нея.
Кофеинът е силно пристрастяващ
Много хора вярват, че кофеинът е силно пристрастяващ и може да доведе до физическа зависимост. В подкрепа на този мит дори се използват и фактите, че хората трудно се отказват от дневния си навик да консумират напитката и вместо това продължават да изпиват поне по една чаша сутрин.
Това обаче далеч не се дължи на пристрастяване. Кофеинът в кафето е лек стимулант, който няма силата да доведе до тежка зависимост, особено когато се консумира умерено.
Безкофеиновото кафе не съдържа кофеин
Обяснението защо повечето хора смятат така е съвсем простичко – името му определено може да заблуди мнозина. Може би и вие си мислите, че безкофеиновото кафе не съдържа никакъв кофеин. Това обаче съвсем не е така.
Въпреки че не е изцяло лишено от кофеин, то съдържа значително по-малко количество – около 2-5% от количеството кофеин в обикновеното кафе.
Кафето спира растежа
Този мит циркулира в пространството от години насам, но всъщност няма никакви доказателства, които да го подкрепят. Вероятно той произлиза от идеята, че кофеинът може да повлияе на растежа на децата. Въпреки това умерената консумация на кафе от възрастни няма този ефект.
Днес не съществуват научни доказателства, които подкрепят факта, че кафето спира растежа, така че и този мит си остава само едно предположение.
Тъмно изпеченото кафе съдържа повече кофеин от светло изпеченото
Това е още едно добре познато вярване за кафето, но дали наистина е така? Митът произтича от това, че много хора свързват тъмното на цвят кафе с плътен, дори горчив вкус, докато по-бледата на цвят напитка смятат за по-лека.
Истината обаче е, че няма разлика в съдържанието на кофеин между светло, средно и тъмно изпечените кафе зърна. Разлика между трите вида бихте могли да намерите във вкуса. Той обаче по никакъв начин не влияе на нивото на кофеин.
А ти вярваше ли в някои от тези митове, или се наслаждаваше на кафето без да мислиш за ефектите му върху тялото? Ние от New Coffee World те насърчаваме да отпиваш от любимата си напитка без притеснения и да се оставиш на кафето да те завладее.