Различни сортове кафе – Арабика, Робуста и още нещо

В този блог пост:

Кафето е любим ритуал. А знаете ли какъв е сортът кафе, който пиете всеки ден? Арабика и Робуста са най-популярните, но освен тях има още по-малко познати, но много впечатляващи. Нека разгледаме тези различни сортове кафе и да видим какви са разликите между тях.

Основните видове кафе – Арабика, Робуста и още

Когато говорим за видове кафе, на първо място трябва да разграничим ботаническите видове кафеени растения. В природата съществуват над 120 познати вида кафе (от рода Coffea). Едва 4 от тях обаче имат реално търговско значение и се използват за производство на кафе, което пием ежедневно. Най-познатият и предпочитан вид е Coffea Arabica, познат просто като арабика. Той съставлява около 60 до 70% от световното производство на кафе и се отличава с по-фин вкус, по-ниско съдържание на кофеин и по-сложен ароматен профил. Расте на по-голяма надморска височина, нуждае се от специфичен климат и е по-чувствителен към болести – фактори, които го правят по-ценен и често по-скъп.

Следващият по значение вид е Coffea Canephora, по-известен като робуста. Той е по-устойчив, по-лесен за отглеждане и дава по-високи добиви. Зърната робуста съдържат повече кофеин, имат по-горчив и интензивен вкус, често с нотки на земя или дърво. Използват се често в еспресо блендове, тъй като придават плътност и хубава кремообразна пяна.

Освен тези два основни вида, има още няколко – Либерика и Екселса

Либериката има по-големи зърна, специфичен вкус с плодови и дървесни нотки и се отглежда предимно във Филипините, Малайзия и части от Африка. Екселса, често смятана за подобна на Либериката, предлага по-свеж, леко кисел вкус, и често се използва за придаване на характер в блендове.

Сортове и варианти – Арабика

Истинското богатство на вкусове се крие в рамките на Coffea Arabica. Самата Арабика има десетки различни сортове и вариетети, които се отличават по вкус, форма на зърната, устойчивост и добив. Някои от най-известните са Typica и Bourbon – старинни сортове, от които произлизат множество модерни вариации. Typica има изтънчен, леко сладък вкус, докато Bourbon е по-сладък, мек и ароматен.

Сортове като Caturra, Catuai, Pacamara, Maragogipe, SL28 и SL34 са резултат от десетилетия селекция, адаптирани към различни условия. Всеки от тях има различен профил – плодови, цитрусови, флорални или шоколадови нотки, с повече или по-малко киселинност. Един от най-престижните сортове е Geisha (или Gesha) – с произход от Етиопия, култивиран в Панама, този сорт е известен със своя изключителен флорален и елегантен вкус и е сред най-скъпите кафета в света.

Регионални разлики и микроклимат – как географията променя вкуса

Освен ботаническата разновидност, на вкуса на кафето влияе и т.нар. тероар – комбинацията от климат, надморска височина, почва, валежи и методи на обработка. Така един и същ сорт кафе, отглеждан в различни части на света, може да има напълно различен вкус. Етиопия, Колумбия, Бразилия, Кения, Ямайка, Панама, Гватемала – всяка страна предлага уникални профили, вариращи от шоколадови и ядкови до цитрусови, флорални и дори винени нотки.

Съвременните фермери и производители се стремят да култивират уникални single-origin кафета – еднопроизходни кафета, които отразяват спецификата на конкретния регион или ферма. Това води до още по-голямо разнообразие на пазара и до издигане на кафето като напитка с изтънчен вкусов профил – подобно на виното.

В този блог пост: