Чаят има дълга и богата история – той води началото си още от древен Китай. Легендата разказва, че през 2737 г. пр.н.е. китайският император Шен Нунг открил чая по съвсем случаен начин. Докато неговият слуга варил вода за пиене, няколко листа от дървото паднали в чашата. Двамата решили да опитат от получената напитка и така се родило любимото питие на мнозина и до днес.
Днес чаят е не просто напитка – в много култури той представлява цяло изживяване, традиция, която се води от векове насам. От традиционните чаени церемонии в Япония до кралската чаена традиция в Англия, напитката играе значителна роля в оформянето на културата и традициите.
Нека разгледаме някои от най-интересните традиции, свързани с чая, от целия свят.
Китай
Чаят в Китай е не просто напитка – той е традиция. Чаят е пропит в културата на китайците и днес те използват листата му за подаръци, за ритуали за ухажване, за поклонение пред предците си, за лекуване и дори в медитацията.
Освен това, в Китай съществува и дългогодишната чаена церемония Gongfu – традиционен ритуал за приготвяне и сервиране на чай. Той се фокусира върху естетиката на процеса по приготвяне на напитката и обикновено включва поредица от точни стъпки, като избиране и изплакване на чаените листа, затопляне на чайника и чашите и наливане на чая по определен начин.
Индия
Индия – най-големият доставчик на чай в света. Страната с най-разпространената култура за консумиране на чай. И въпреки това тя няма определени ритуали и традиции, когато става дума за момента на насладата от тази напитка.
Още с началото на отглеждането на чай на територията на Индия много хора не възприемат напитката и я определят като рядка и захаросана. По своему обаче, черпейки от своята богата култура, Индия успява да създаде една комбинация, която се оказва успешна в целия свят – chai. Вариацията на традиционния чай включва черен чай, мляко, захар и ароматни подправки. Днес всяка домакиня в Индия има своя собствена рецепта, по която приготвя напитката.
Мароко
Мароканският ментов чай се приготвя, комбинирайки зелен чай с пресни листа от мента и много захар. Колкото по-сладък, толкова по-добре.
Традицията гласи, че чаят трябва да се приготви от най-възрастния мъж в домакинството. А ритуалът по наливането му е истински впечатляващ – сервира се от изправено положение директно в чашите на масата или подноса. Този сложен процес е изключително красив, а мароканците смятат, че така аерират напитката и я правят по-ароматна.
Мароканците сервират своя чай в малки керамични чаши и не пропускат да подберат най-добрите си сладкиши с него.
Англия
Държавата, която свързваме с мрачно време, впечатляващ акцент и горещ чай. Знаеш ли обаче, че напитката е донесе в Англия едва през началото на 1600 г.? И въпреки това страната го обиква и бързо прегръща идеята за вкусния ритуал.
Първоначално чаят в Англия е предназначен за употреба от богати и влиятелни мъже. В последствие обаче, след като се оказва, че Анна Ръсел, херцогиня на Белфорд, често поръчва в стаята си табла с чай, хляб, масло и сладкиши, традицията се заражда сред обществото.
Днес следобедният чай в Англия е обичан ритуал, който се спазва от малки и големи. Традиционният част за това е около 16 часа, а чаят е придружен от различен асортимент от сладкиши и сандвичи.
Турция
Турската чаена култура е неразделна част от ежедневието в страната и познат ритуал на хора по цял свят. Пиенето на чай е символ на гостоприемната култура на турците. Затова и те толкова често предлагат именно чай на своите гости като знак на добра воля.
Чаят в Турция може да се консумира постоянно, независимо от часа или ситуацията. Той се приготвя в малък съд и се налива в специални турски стъклени чаши за чай. Напитката има отличителен цвят и аромат. Често се сервира с локум или други сладкиши.
Коя от изброените традиции би искал да опиташ ти със следващата си чаша чай? Наслаждавай се на любимата си напитка в New Coffee World и избери любимата си сред тези чаени традиции от целия свят.